Özel Fm
Dr.Şerafettin Kalay

 

 

Trabzon İli, Şalpazarı İlçesi, Sayvançatak Köyü doğumlu. İlk Okulu, köyünde ve Afyon-Emirdağı’nda, İmam Hatip Lisesini Antalya’da okudu. O yıllarda İmam-Hatip Okullarına üniversiteye giriş imkânı verilmediği için dışardan imtihanla Antalya Lisesini bitirdi.

   Yüksek tahsilini İstanbul’da yaptı. 1973-1977 yılları arasında İstanbul Yüksek İslâm Entitüsünü (bu günkü adıyla İlâhiyat Fakültesini), 1978 yılında ise lise diploması ile girdiği İstanbul Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Ayrıca Umumî Türk Tarihi kürsüsünden sertifika aldı.

   1978 yılının yazında yurt dışına çıktı. İlk önce Avrupa tarafına çıkış yaparak Almanya, Belçika ve Hollanda’daki cemiyetlerin kuruluş ve tebliğ faaliyetlerine katıldı.

   Aynı yıl Almanya üzerinden hacca gitti. Bu yıllarda 23 yaşlarındaydı. Haccın arkasından Mekke-i Mükerreme’de bulunan Ümmü’l-Qurâ Üniversitesine müracaat etti. İmtihanlara girerek Üniversiteye kabul edildi. Marstır ve doktorasını bu üniversitede “İslâm Hukuku” alanında yaptı. “Tabiî Kaynaklar, Ticaret ve Şirketler Hukuku” üzerine çalıştı.

   Âilece 18 yıl civarında kaldığı Mukaddes Diyâr’dan 1996 yılının yazında Türkiye’ye döndü. İlk önce âilece yerleşmiş oldukları yerleşmiş oldukları Antalya’ya geldi. 1999 yılında -depremin arkasından- İstanbul’a göç etti ve bu şehirde yerleşti.    İstanbul’un ilk yıllarında Hanefî fıkhının kaynak eserlerinden olan “el-Mebsut”un tercüme faaliyetlerine katıldı. İlmî çalışmalarına ders, yazı ve araştırmalarla devam etti…

   Halen İnsan Vakfı nda Eğitim Danışmanlığı yapmakta ve Avrupa İslâm Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. Kaleme aldığı kitaplarla, dergi ve gazetelere yazdığı makalelerle, radyo, televizyon konuşmalarıyla, seminer ve konferanslarla hizmetlerini sürdürmektedir.

   İkisi erkek, dördü kız 6 çocuk babasıdır.

   Türkçe olarak kaleme aldığı eserler:

 1- Peygamber Dostları ÖRNEK NESİL, İslâmı Nasıl anladılar, Nasıl Yaşadılar (1)
 
 2 - Ufuklar Ötesinden MUKADDES DİYAR’a 
 
 3 - Asr-ı Saadette ve Günümüzde ÇOCUKLAR
 
 4 - Hac ve Umre Rehberi
 
 5 - Anne ve Babaya 50 Nasihat
  
 6 - İslâm Edebinden Demetler 

 7 - Peygamber Dostları ÖRNEK NESİL, İslâmı Nasıl anladılar, Nasıl Yaşadılar (2)

 

 

   
   


duyuru

bir ayet
Ki onlar, yalan şahitlikte bulunmayanlar, boş ve yararsız sözle karşılaştığı zaman onurlu olarak geçenlerdir. Onlar, kendilerine Rablerinin ayetleri hatırlatıldığı zaman, onun üstünde sağırlar ve körler olarak kapanıp kalmayanlardır. Ve onlar: "Rabbimiz, bize eşlerimizden ve soyumuzdan, gözün aydınlığı olacak (çocuklar) armağan et ve bizi takva sahiplerine önder kıl," diyenlerdir.
Furkan - 72  

bir hadis
Rasulullah (s.a.s), şöyle buyurdu:
"Müslüman, dilinden ve elinden müslümanların selâmette kaldığı kimsedir. Muhacir de, Allah’ın nehyettiği şeyi terk edendir."
Buhârî-Müslim  

bir söz
Sözün en güzeli, eylemlerle uyuşandır.
Hz. Ali (r.a.)  

canlı yayın

facebook twitter youtube
dailymotion vimeo instagram

Copyright © 2003 - 2018
Tüm hakları saklıdır.
Yurt Fm Rahmet Fm Risale Fm İrşad Fm Hikmet Fm
Ana Sayfa     |     Kurumsal     |     Yayın Akışı     |     Arşiv     |     E-Kitap     |     Gizlilik ve Güvenlik     |     İletişim